Kopytka

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • 250 dag mąki
  • 2 jajka
  • Szczypta soli
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej

Zanim zabierzemy się za robienie kopytek, musimy pierw obrać ziemniaki i je ugotować. Po ugotowaniu, odcedzamy je i czekamy aż ostygną. Jest to konieczne, żeby później nie było problemu z uformowaniem ciasta. Wystudzone ziemniaki przepuszczamy przez praskę albo rozgniatamy tłuczkiem do ziemniaków. Dobrze, jak wszystko będziemy trzymali w tym samym garnku, co gotowaliśmy, wtedy nic nam nie ucieknie (można też przerzucić ziemniaki na stolnicę i tam wyrabiać ciasto). Do ziemniaków dodajemy dwa jajka i systematycznie dosypujemy mąkę. Zaczynamy ugniatać, aż całość nabierze jednolitej konsystencji (mąkę należy dosypywać z umiarem – w przeciwnym razie mogą wyjść bardzo gumowe w smaku). W czasie ubijania ciasta dodajemy mąkę ziemniaczaną. Kiedy masa będzie już bez problemu odchodziła od rąk, znaczy że możemy przystąpić do kolejnego etapu.

Gotowe ciasto przerzucamy na stolnicę, którą wcześniej posypujemy mąką. Masę można pokroić na kilka mniejszych kawałków, żeby łatwiej się pracowało. Zanim zaczniemy szykować kopytka, przygotuj sobie garnek z wodą na małym ogniu. Wodę posól.

Bierzemy kawałek ciasta i zaczynamy toczyć wałeczki – tak, żeby średnica wynosiła ok. 1,5 cm. Turlamy oburącz. Później lekko ugniatamy dłonią i zabieramy się do cięcia na mniejsze kawałki. Tniemy pod kątem i od razu rozdzielamy, żeby się nie łączyły. Otrzymaną porcję wrzucamy do wrzątku. Kopytka powinniśmy trzymać około 2-3min w gotującej się wodzie. W międzyczasie szykujemy kolejne porcje.

Wyciągamy na durszlak i wrzucamy kolejne kopytka do gotowania. Pamiętajmy, żeby nie kłaść wszystkich po ugotowaniu do jednego miejsca, bo potem mogą się skleić. Jak tylko kopytka ostygną i obeschną – przerzucamy do oddzielnej miski.

Kopytka

Jeżeli podoba Ci się wpis Kopytka polub nas na facebooku i śledź naszego bloga na bieżąco! :)


Składniki:  , ,