Ćwikła

Ćwikła

Do świąt zostało kilka dni, wszyscy powoli szykują świąteczne potrawy. Dziś chcę się z Wami podzielić przepisem, bez którego tak naprawdę nie wyobrażam sobie świąt. Ćwikła musi stać na stole chociażby dlatego, że zawsze kojarzyła mi się z okresem świątecznym. Ćwikłę można przygotować na dwa sposoby – łagodny i pikantny. Ja podzielę się z Wami przepisem na ten drugi rodzaj ;).

Składniki:

  • 2 kg buraków
  • 2 słoiki chrzanu
  • 5 łyżek octu
  • 3 łyżki cukru
  • 2,5 łyżeczki soli

Buraki gotujemy, a potem obieramy ze skórki. Następnie musimy zetrzeć je na tarce o dużych oczkach bądź przepuścić przez maszynkę. Z tarką można nieźle się namęczyć, no i ubrudzić burakami, dlatego osobiście polecam drugi sposób. Chyba, że ktoś nie posiada takowej maszyny…

Starte buraki zaczynamy doprawiać. Wsypujemy kolejno poszczególne składniki i mieszamy wszystko. Najważniejsze żeby przesiąkło chrzanem. Ja lubię ćwikłę, która pójdzie w nos po spróbowaniu ;), ale co kto lubi.

Jeżeli dla kogoś będzie w sam raz – odstawia na jakiś czas, żeby wszystko się przegryzło. Gdyby dla kogoś było dalej za słabe, dodaje każdego składnika po trochu. Pamiętajcie, że później ćwikła traci nieco na „mocy”, bo wszystko się porządnie przegryzie.

Ćwikła

Jeżeli podoba Ci się wpis Ćwikła polub nas na facebooku i śledź naszego bloga na bieżąco! :)


Składniki:  , , ,