Monthly Archives Lipiec 2013

Chłodnik litewski

Chłodnik litewski

W ostatnich dniach, z wiadomych powodów, jakoś stroniliśmy od wszystkiego co gorące. Obiad w tych klimatach też nie wchodził w grę. Robiąc zakupy najczęściej krążyliśmy przy lodówkach, dlatego też pomyślałam o chłodniku. Zamarzył mi się litewski na buraczkach i botwinie. Z tym pierwszym nie było problemu, botwina zaś okazała się trudno dostępna. Choć sezon się już kończy, to jednak, po długich poszukiwaniach, udało się ją zdobyć :) Idealny obiad na upały!

Czytaj dalej »

Lemoniada

Lemoniada

W końcu mamy piękną, słoneczną pogodę! W końcu! Lato musi być latem, a jego nieodłącznym elementem są słoneczne poranki, długie upalne dni i ciepłe wieczory. Mi upały nie przeszkadzają, zbyt długo czekałam na tę porę roku. Zresztą mając w pamięci wypowiedzi czy wpisy zamieszczane przez wszystkich w marcu, czekałam nie tylko ja :) Na te upalne dni polecam domową lemoniadę. Zgodnie z Mateuszem stwierdziliśmy, że przy takiej pogodzie zdecydowanie lepiej się sprawdza niż kolorowe, gazowane bądź niegazowane napoje.

Czytaj dalej »

Pierś kurczaka z ananasem i żurawiną

Pierś kurczaka z ananasem i żurawiną

To danie z serii „jak się nie napracować i ugotować coś ciekawego”. Jeśli szukacie pomysłu na niedzielny obiad,  to już macie :)

Czytaj dalej »

Dżem z czarnej porzeczki

Dżem z czarnej porzeczki

Jako dziecko nie mogłam się przekonać do czarnej porzeczki. Próby jej zjedzenia kończyły się drgawkami i wymownym „ble”. Z czasem jednak moje podejście się zmieniło. Pomagając w przygotowaniu przetworów z czarnej porzeczki, chcąc nie chcąc próbując czy są one wystarczająco słodkie, owoc ten stał się dla mnie bardziej „jadalny” :) Teraz doceniam też jej wartości odżywcze, bo te małe, czarne owoce o cierpkim i kwaskowatym smaku, są też bardzo zdrowe. Dzisiaj zamieszczam przepis na dżem. W pełni naturalny, beż żadnych dodatków typu Konfiturka czy Żelfiks. Po prostu owoce i cukier.

Czytaj dalej »