Onigiri – orientalny smak przekąski

Onigiri

W każdym kraju znajdzie się przekąska, która w jakiś sposób podbije serca innych nacji. W przeciągu ostatnich dekad coraz większym zainteresowaniem cieszy się dalekowschodnia kuchnia – mam tutaj na myśli dania prosto z Japonii. O sushi każdy słyszał, a nawet na pewno nie raz widział bary/restauracje, gdzie pierwsze skrzypce w karcie menu gra właśnie to danie. Dzisiejszy przepis również traktuje o ryżu, lecz jest to nieco inna przekąska – niedroga i bardzo syta. To proste danie cieszy się ogromną popularnością w krajach azjatyckich. Mowa oczywiście o onigiri, co w wolnym tłumaczeniu znaczy nie więcej jak kulki ryżowe.

Składniki:

 • 2 filiżanki ryżu (ok. 300 g)
 • Pół szklanki octu ryżowego
 • Ćwierć szklanki cukru
 • Pół łyżeczki soli
 • 1 arkusz nori (japońskie wodorosty)

Podstawowym składnikiem onigiri jest ryż, który od zarania dziejów widniał w japońskim jadłospisie (jak również i innych azjatyckich nacji) . Zanim do tej części świata na stałe zawitały dania mięsne, ryż – obok surowych ryb – był najczęściej spożywanym produktem. Nic więc dziwnego, że wariacji na przygotowanie ryżu jest tyle, co u nas pomysłów na kanapki.

Onigiri

Onigiri

Bazą, a zarazem najważniejszym składnikiem, nad którym trzeba będzie poświęcić nieco czasu jest oczywiście ryż. Najlepszy do przygotowania onigiri będzie, rzecz jasna, ryż do sushi (a jeżeli ktoś takim nie dysponuje – najlepiej szukać w większych hipermarketach – to można użyć zwykłego). W pierwszej kolejności musimy go dobrze wypłukać, czyli kilkakrotnie zalewamy zimną wodą do momentu aż będzie ona klarowna. Tak przygotowany ryż przerzucamy do większego garnka, zalewamy wodą i odstawiamy na około 15 minut. Jeszcze raz wymieniamy wodę (najlepiej tak, żeby woda sięgała mniej więcej 1 cm nad ryż) i stawiamy na palnik. Uwaga! Ryżu nie mieszamy! Pozwalamy żeby sam się zagotował i powoli wchłaniał wodę. Gotujemy kilkanaście minut aż odpowiednio napęcznieje, a woda wyparuje całkowicie. Ugotowany ryż przekładamy do miseczki na jakieś 10-15 minut, żeby sobie spokojnie ostygł.

W tym czasie zabieramy się za przygotowanie tzw. „zalewy ryżowej”. Jest ona niezbędna bowiem nada naszemu ryżowi dodatkowego posmaku. Poza tym, trzymając się japońskiej tradycji, tak przygotowana zalewa doda naszym przekąskom aromatu sfermentowanego ryżu, co bardzo ceniono w średniowiecznym Kraju Kwitnącej Wiśni (nota bene w feudalnej Japonii używano octu ryżowego, żeby zapobiegać niepotrzebnemu marnowaniu produktów – dzięki temu octowi konserwowano cenne zboże, które dla rolników było na wagę złota). W małym rondelku mieszamy wszystkie składniki i gotujemy na małym ogniu cały czas mieszając, aż cukier się w pełni rozpuści. Tak przygotowaną zalewę dodajemy do ostudzonego ryżu i wszystko dokładnie mieszamy, żeby przeszedł przez niego aromat octu.

Onigiri

Został nam jeszcze arkusz nori, który w końcu wykorzystamy. Przyglądając się mu zauważycie, że są na nim zaznaczone cięcia. Spokojnie można w tych miejscach przeciąć nożyczkami – w ten sposób uzyskamy równe na szerokość paseczki. Zabieramy się teraz za lepienie ryżowych kulek. Najpierw moczymy palce w zimnej wodzie, dzięki czemu ryż nie będzie się kleił w dłoniach i na czubki palców nakładamy odrobinę soli. Podstawową formą jaką mają przyjąć onigiri są trójkąty. Ale najpierw z ryżu robimy kulkę, żeby się dobrze zespolił, a dopiero potem zaczynamy formować wymyślony przez nas kształt. Gotowe onigiri obwijamy paseczkiem nori, tak aby z dwóch stron miało mniej więcej taką samą długość. Raz, że dzięki temu będzie łatwiej złapać naszą ryżową przekąskę, a dwa – doda jej specyficznego smaku.

Gotowe :). Itadakimasu!

Onigiri

PS. Przepis, który Wam przedstawiliśmy jest podstawową wersją. Istnieje wiele wariacji z onigiri. Można urozmaicić smak ryżowych przekąsek przez dodanie suszonych śliwek czy nawet kawałka łososia. Tak naprawdę wszystkiego można spróbować, ale to już zostawiamy Waszej inwencji twórczej.

Jeżeli podoba Ci się wpis Onigiri – orientalny smak przekąski polub nas na facebooku i śledź naszego bloga na bieżąco! :)


Składniki:  , , ,

 • alien

  W końcu jakoś sensownie brzmiący przepis na ryż :) Poprzednie jakie próbowałam nie mogły mi zupełnie przypasować. Podkładam w tym więc nadzieję :) Na pewno też cały przepis wypróbuję, ale nie dodałabym go do działu „dań szybkich”.
  Pozdrawiam serdecznie!

  • Cieszę się. Mam nadzieję, że ryż wyjdzie odpowiedni ;). Otagowałem go jako „szybkie danie”, bo mimo że trzeba swoje odczekać na przygotowanie ryżu, to Onigiri jako całość robi się w mig.

   Daj znać jak Ci wyszedł ryż ;).