Monthly Archives Kwiecień 2012

Babka wielkanocna

Babka wielkanocna

Wesołych Świąt… I pamiętajcie w Święta jedyna słuszna dieta to dieta cud  – jemy wszystko i czekamy na cud ;).

Czytaj dalej »

Kapuśniaczki

Kapuśniaczki

Dziś polecam małe co nieco do czerwonego barszczyku, może nie jest to potrawa typowo wielkanocna u mnie jednak nie może jej zabraknąć ;).

Czytaj dalej »

Bigos

Bigos

Bigos – polskie danie, które od dawien dawna króluje na naszych stołach w czasie świąt (zarówno wielkanocnych, jak i Bożego Narodzenia). Jego odmian jest tyle, ile kucharzy. Można go przyrządzać ze świeżej kapusty bądź kiszonej. Choć przepis przepisowi nie równy, to postanowiłem podzielić się własnym, który dostałem od mojej mamy ;).

Czytaj dalej »

Zakwas na żurek

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Najwyższy czas pomyśleć o świątecznym menu, w którym na pewno nie może zabraknąć żurku! Bez wątpienia większą satysfakcję sprawi nam przygotowanie tej potrawy na własnoręcznie zrobionym zakwasie. W sklepie, co prawda, pełno jest gotowych zakwasów czy też żurków w proszku, które wystarczy zaledwie zalać gorącą wodą. Jednakże raz w roku można chyba zaszaleć i pokusić się o przygotowanie tej potrawy od podstaw co, o dziwo, nie jest tak trudne ;). Podstawą smacznego żurku jest zakwas. To już w zasadzie ostatni dzwonek więc do dzieła!

Czytaj dalej »